Hány ötlet születik benned egy átlagos nap során? Egy új recept, egy zseniális üzleti elgondolás, vagy egyszerűen csak egy vicces megjegyzés? De mi történik akkor, ha rendszeresen leírod az ötleteidet? Egy egész világot nyithatsz meg magad és a vállalkozásod előtt. Most pedig tollat, papírt vagy mobilt előkészíteni!
Az ötletek ereje
Az ötletek az innováció motorjai. Ezekből születnek a legnagyobb találmányok, a művészet legcsodálatosabb alkotásai, és a legsikeresebb vállalkozások, mint a Tied is. Az ötleteknek azonban van egy árnyoldaluk is: könnyen elfelejtődnek.
Miért fontos leírni az ötleteidet?
- Nem felejted el őket: Ha leírod az ötleteidet, azok nem vesznek el a feledés homályába.
- Továbbgondolhatod őket: A leírt ötletekhez bármikor visszatérhetsz és továbbfejlesztheted őket.
- Rendszert építhetsz: Ha rendszeresen jegyzetelsz, egyre jobban megismered a saját gondolkodásmódodat és könnyebben felfedezed a benned rejlő lehetőségeket.
- Motivál: A leírt ötletek láttán motiváltabb leszel a céljaid elérésében.
- Fejleszti a kreativitásodat: A rendszeres jegyzetelés serkenti a kreativitást és új ötletekhez vezethet.
Hogyan jegyzetelj hatékonyan?
A jegyzeteléssel sosem volt gondom, mások azt mondják, hogy én grafomán vagyok, én inkább úgy fogalmaznék, hogy rendszerszemléletű és alapos! Legalább 15 évre visszamenőleg valamennyi jegyzetfüzetem megvan, s az azokban lévő jegyzeteim egyfajta személyes tudásbázisként is szolgáltak az évek során, amelyekből újabb és újabb ötletek merülnek fel mind a mai napig. A jegyzeteléssel tehát nemcsak a munkám minőségét javítottam, de a szakmai fejlődésemhez is hozzájárultak. S bizony néha nagyon jól jött, ha vissza akartam keresni egy-két fontosabb információt, melyek mint egy projektterv mutattak utat a feladatok maradéktalan elvégzéséhez. Rengeteg skicc, ötletdarab került a lapokra, amelyeket azóta már részben vagy egészben meg is valósítottam! Íme itt van pár szempont, amit Neked is szívből javaslok a hatékonyabb tervezéshez:
- Válassz egy neked megfelelő módszert: Legyen szó hagyományos jegyzetfüzetről, digitális jegyzetről vagy egy speciális ötletmenedzsment alkalmazásról, a lényeg, hogy számodra kényelmes legyen a használatuk.
- Legyél rendszeres: Próbálj meg minden nap néhány percet szánni a jegyzetelésre.
- Legyél rövid és tömör: Ne bonyolítsd túl a jegyzeteidet, a lényegre koncentrálj.
- Használj vizuális elemeket: Rajzok, diagramok vagy színkódok segíthetnek az ötleteid jobb megértésében.
- Rendszerezd a jegyzeteidet: Készíts kategóriákat vagy címkéket, hogy könnyebben megtaláld a keresett információkat.
Az ötletek megvalósítása
Én ezt korábban mindig túlgondoltam, főleg ha hirtelen egy nagyobb regionális vagy komplexebb ágazati feladatot kaptam. Aztán az egyik elöljáróm a katonaságnál odajött és azt mondta: "Saci, holnap is van nap! Ma elég, ha csinálsz egy vázlatot a jegyzeteidből, amin aztán tudsz haladni! Ha elakadsz, szólj és átbeszéljük! Van egy határidő, az a lényeg, hogy addigra készülj el azzal, amit beterveztél magadnak! Csak kis lépésekben gondolkodj egyszerre és meglátod, hogy bármit képes leszel felépíteni!" - köszönöm Kiss hdgy.
Az ötletek leírása csak az első lépés. A következő az, hogy ezeket az ötleteket meg is valósítsuk. Ehhez a következőket teheted:
- Bontsd fel az ötleteidet kisebb lépésekre: Egy nagy projekt is könnyebben megvalósítható, ha kisebb, könnyebben kezelhető feladatokra bontjuk.
- Határozz meg határidőket: A határidők segítenek a motiváció fenntartásában és a haladás nyomon követésében.
- Kérj segítséget: Ne félj mások véleményét kikérni. Egy másik szemszög új ötletekhez vezethet.
Csak írd le! Ilyen egyszerű!
Az ötletek a legértékesebb kincsek, amelyekkel rendelkezünk. Ha rendszeresen leírod az ötleteidet, és lépéseket teszel a megvalósításuk érdekében, akkor közelebb kerülhetsz álmaid eléréséhez. Ne hagyd, hogy az ötleteid elszálljanak, fogd meg őket és alakítsd őket valósággá!